Kada se kaže olovka, obično se misli na drvenu olovku izrađenu od drveta, ili na dugačku olovku čiji središnji deo sadrži minu, komad grafita koja ostavlja svoj trag na papiru. U svakodnevnom životu, olovka je mnogo više od običnog predmeta, to je alat koji beleži naše ideje, planove i snove. Danas u ponudi imamo veliki izbor olovaka od drvenih do luksuznih i elegantnih hemijski, kao što su Parker i Waterman.
Olovka je od samog početka igrala ključnu ulogu u razvoju ljudskog društva. Đaci širom sveta koriste je kao alat za pisanje i crtanje . Za naučnike, umetnike i inženjere, olovka je često bila polazište za stvaranje velikih dela i otkrića. Čak su i neki od najpoznatijih izuma i umetničkih dela nastali uz pomoć obične olovke.

Od jednostavnih do modernih alata za pisanje
Priča o olovci počinje sredinom 16.veka kada su pastiri u Engleskoj slučajno otkrili prirodni grafit koji je ostavljao jasan trag na papiru. Na početku komadići grafita su se umotavali u kanap, papir ili drvo. Vremenom, ovaj grafit se usavršavao i 1795.godine zahvaljujući inovaciji francuskog hemičara Nikolasa Žaka Kontea koji je služio u Napoleonovoj vojsci, nastala je moderna olovka mešanjem vode grafita, gline stavljena u drveni štapić.

U 19.veku, proizvodnja olovaka postala je masovnija zahvaljujući naprednim tehnikama obrade drveta na mašinama za precizno umetanje mina. Poznate kompanije poput Faber- Casteell, Staedler, i kasnije Parker i Waterman, počele su da proizvode visoko kvalitetne olovke koje su ubrzo postale dostupne širom sveta.

Parker olovke kao najprestižniji brend za pisanje danas izdvaja svoje modele nalivpera, hemijskih olovaka i modernih rolera različitih modela od klasičnih za svakodnevnu upotrebu do elegantnih olovaka i luksuznih.
Značaj olovke u današnjem svetu

Bez obzira na to koliko tehnologija danas napreduje, olovka je oduvek bila i ostala alat koji povezuje prošlost, sadašnjost i budućnost. Od prvih crteža u vrtićima i zadataka u školama do potpisivanja važnih ugovora olovka je bila i ostala važan deo svakodnevnice. Olovka se koristi kao alat za pisanje u školama, kancelarijama, na fakultetima, i u domaćinstvima.
Njena jednostavnost, pouzdanost i prenosivost omogućavaju da se koristi bilo gde i bilo kada. Od trenutka kada je čovek uzeo olovku u ruke, njegove misli koje su do tada bile prolazne dobile su pojavni oblik. Za đake olovka je prvi alat kojim se susreću sa pismenošću. Kroz pisanje školskih i domaćih zadataka đaci razvijaju logičko razmišljanje i kreativnost. Za poslovne ljude olovka je simbol profesionalizma i pouzdanosti. Jednostavnim potezom olovkom se beleže važne rečenice i beleške sastanaka, potpisuju važni ugovori i zapisuju nove ideje.
Posebno luksuzne i elegantne olovke Waterman i Parker olovke danas su postale simbol ličnog stila i prestiža.
Priča o jednom dečaku i Parker olovci

“Stvaraj uspomene!”
Ne tako davno čula sam jednu inspirativnu priču o čoveku koji je ostvario svoje dečije snove. Priča počinje o čoveku koji je živeo u velikom gradu, išao na posao svaki dan, ali nije bio ispunjen, kad god bi se vratio kući osećao je prazninu. Dok je sedeo u svojoj fotelji pogled mu je bio na fotografiji sa police gde se nasmejano smeše deda i mali dečak sa velikim snovima. Od samog detinjstva voleo je mnogo da čita knjige, i setio se dana kada mu je njegov deda poklonio elegantnu i luksuznu Parker olovku za rođendan uz poruku koje se dobro seća” Stvaraj uspomene!”
Uspomene na papiru…
Ta olovka je stajala na polici sve do današnjeg dana, kada se setio dede i njegovih reči, i poželeo da zapiše svoje misli. Te zapisane misli na početku su bile misli o danima svog detinjstva i školovanja, danima provedenih sa svojim dedom na selu, vremenu kako se tada živelo, o mislima i snovima koje nije i koje jeste ostvario , pa čak i željama jednog dečaka da postane pisac. Svaka zapisana reč i rečenica činila je da se oseća bliže sebi. Kroz pisanje osetio je olakšanje da ne mora sve biti savršeno, da greške koje pravimo u životu mogu da se isprave, da čovek može da bude bolji, a da je suština ta koja ostaje i koja je važna. Svakog dana posle posla kada je dolazio kući pisao je jer se osećao mirnije, srećnije i ispunjenije.
Kako su meseci prolazili njegovi zapisi su bili naglašeniji, snažniji i kompleksiji. Jednoga dana rešio je da pošalje svoju priču izdavaču. Priča je bila prihvaćena i danas čovek koji je sumnjao u sebe ostvario je svoje dečije snove i postao pisac. Na svojoj komodi i dalje pažljivo čuva Parker olovku koju je dobio na poklon od svog dede, i koja je postala simbol neprekidnog traganja za smislom, istrajnošću i uspehom. (Galarija gravure)
Sve počinje prvim potezom
Da sve počinje prvim potezom uverila nas je priča o dečaku sa velikim snovima. Olovka nije samo alat za pisanje, već podsetnik da ima moć da menja svet -Vaš svet. Zato ne čekajte, pronađite savršenu elegantnu olovku i pokrenite svet svojih misli već danas!
